1. Skip to content

Level 3 Competitions

Stand alone competitions - not part of the Spring or Summer School Games Events


Gymnastics - Primary Schools

Orchard Gymnastics Club
Friday 27th April
12.30 - 3pm (please arrive by 12.15 for a 12.30 start)


Badminton - 16th January 2018

Strode College
KS3 boys and girls: 9.15 - 12 noon
KS4 boys and girls: 12.30 - 3pm

Qualifying Schools

KS3 Girls: Millfield, Castle, Kingsmead, Ansford

KS3 Boys: Millfield, Haygrove, Heathfield, Ansford

KS4 Girls: Millfield, Bishop Fox's, Heathfield, Ansford

KS4 Boys: Crispin, Castle, Kings College, King Arthurs

Players must only play for one age group in any Level 3 final competition.

Regional Finals:

Wednesday 7th March 2018, 9am - 3pm

LeAF Academy, Oak Academy, Duck Lane, Bournemouth, BH11 9JJ


Hockey Results

Girls Secondary Hockey - 12th December 2017

Millfield School, Butleigh Pitches
9am - 4.30pm

Qualifying Schools

Year 7 Girls : Castle, Fairlands, Chilton Trinity, Sexey's or Holyrood

Year 8 Girls: Castle, Hugh Sexey, Chilton Trinity, Holyrood

Year 9 Girls: Castle, The Blue, King Alfreds, Sexey's

Year 10 Girls: Heathfield, Kings of Wessex, Haygrove, Huish Episcopi

Year 11 Girls: Castle, The Blue, Haygrove, Holyrood


Boys Secondary Hockey - 14th December 2017
(new date and venue)

Kings College - Taunton
9am - 2pm

Year 7 - Sexeys, Holyrood, Castle

Year 8 - Haygrove, Sexeys, Heathfield, Holyrood, Chilton Trinity, Fairlands

Year 9 - Sexeys, Holyrood, Castle

Year 10 - Sexeys, Holyrood, Castle

Year 11 - Haygrove, Heathfield, Holyrood, Chilton Trinity


Sportshall Athletics - Tuesday 30th January 2018

Richard Huish College
9 - 12.30 : Primary Event
12.30 - 3.30 : Secondary Event

Qualifying Secondary Schools

Year 7 Girls: Hugh Sexey, Preston, Chilton Trinity, Castle

Year 7 Boys: Hugh Sexey,Preston, BCA, Kingsmead

Year 8 Girls: Oakfield, Bucklers Mead, Robert Blake, Kingsmead

Year 8 Boys: Oakfield, Holyrood, Robert Blake, Castle

Qualifying Primary Schools

Hugh Sexey

Oakfield

Preston

St Nicholas

St Joseph's - BOS

Kingsmoor

Bishop Henderson

Creech St Michael


Parallel Games - Sportshall Athletics - Wednesday 31st January 2018
To enter please email hbullock@sasp.co.uk - by 13th January 2017


Parallel Games - Boccia - Thursday 8th February 2018

Taunton Vale Sports Hall
Secondary School Event: 10am - 12noon

This event is open to special schools and SEN pupils from mainstream secondary schools within the following classifications.

Mainstream pupils who have a statement for SEND and/or a physical or sensory disability.

This is an open competition, no qualification required.

Teams of 3, maximum of 2 teams per school

Entries

Holyrood B, Westfield A, Westfield B, Holyrood A, Danesfield A, Danesfield B, Robert Blake, Elmwood Blue, Chiltern Trinity Grenn, Kingsmead Green, Brymore Yellow, Selworthy Green, Mendip A, Mendip B

To enter for Secondary event only - email: hbullock@sasp.co.uk


Boccia - Primary School Finals - Thursday 8th February 2018

Taunton Vale Sports Hall
Primary School Event: 12.30 - 2.30pm

This is a qualification only event. Qualification through school games level 2 area events.

Entries

Ilchester Primary, Huish Primary A, King Ina Primary B, Shepton Primary B

Holy Trinity, North Town, St Andrews, Danesfield

Partners and Sponsors

Partners and Sponsors

  • Sport England
    CSPN
    Sports Coach UK
    Somerset Chamber of Commerce
    Zing Somerset
    Somerset Skills & Learning
  • CPSU